Jdi na obsah Jdi na menu
 


Možná se teprve rozhodujete, kam vlastně přesně se na samos vydat a vybíráte z nabídek cestovních kanceláří. Abyste to měli toršku snažší a věděli předem, do čeho jdete, je nutné podotknout, že sever a jih ostrova se od sebe v mnohém liší. Hlavně v tom, co se týče právě turistického ruchu.

 

Sever

ObrazekJe více přizpůsoben "komerčním účelům", najdete zde krásné hotýlky přímo na písečné pláži, s vodou modrou jako v bazénu. Kolem Vás budou krásné domečky, příjemná krajina... Zkrátka vypadá to tam jako v kterékoliv jiné turistické lokalitě jižních zemí. Možná jedinou malou nevýhodou bude pro někoho to, že jsou v moři  velmi často vlny.

Typickými severními letovisky uváděné v nabídkách cestovních kanceláří jsou Samos, Kokkari, Potami.

 

Jih

ObrazekNaproti tomu jih je zemědělský, velmi hornatý. Moře je zde chladnější, hlubší a tmavší. Lidé zde žijí téměř  "nedotčeně", každý má svůj domeček s hospodářstvím, po silnicích jezdí prodavači kuřat, dědečci na mopedech a podobně..

V letoviscích jsou sice klasické obchody se suvenýry a spousta taveren, ale pořád je to tam nějak původnější. Pro ty, co hledají odpočinek a klid, je to učiněný ráj. Možná pro někoho by byl v tomto výraz "větší zapadákov" uspokojivější.

Moře jse zde většinou klidné. Kdo se rád prochází nebo objevuje nová, "tajná" místa, volba jihu bude pro něj ideální, protože pouze zde se dají nalézt ztracené zátoky, spousta voňavých rostlin a "pravý život místních".

Typickými jižními letovisky jsou Votsalakia-Kampos, Ormos, Balos nebo Marathokampos.

Jako výjimku je nutné uvést město Pythagorion, Ireon a další jemu blízké, které sice leží na jihu, ale svým vyzařováním se přibližují spíše turističtějším podmínkám na severu.