Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samos je jeden z největších a nejzelenějších řeckých ostrovů. Jeho rozloha je včetně malých ostrůvků 475 km2. Leží v Egejském moři a téměř sousedí s tureckým pobřežím (vzdáleno 1 200 m). Je pokrytý krásnými plážemi s jemným pískem i hladkými oblázky, malebnými vesničkami a rybářskými přístavy. Klima je zde ideální - jaro začíná velmi brzy a léto je dlouhé a horké. Samos si získal svou přirozenou krásou, teplým klimatem i památkami antické architektury spoustu obdivovatelů.

ObrazekNávštěvníky Samosu láká jeho rozmanitý charakter a obdivuhodně pestrá paleta přírodních krás - hornatý západ s divokou květenou a aromatickými léčivými bylinkami, hluboké propasti, osamělé horské vesničky a nížiny s olivovníky, mandloněmi, pomerančovníky a vinnou révou. Pobřeží ostrova Samos je stejně rozmanité jako vnitrozemí. Romantické zálivy, četné malé, ale také až kilometry dlouhé pláže a křišťálově čisté, tyrkysově zbarvené moře lákají ke koupání a slunění. Nenaleznete zde klasické řeky, ale sezónní prameny a říčky, jejichž objem závisí na aktuálním počasí.

Velmi typické je pro Samos tkalcovství, hrnčířství a výroba keramiky s harmonickým designem a pestrými barvami. Klasickým suvenýrem, který si jistě ze Samosu přivezete, jsou důvtipné nádoby "maskara bardak" a "dikia koupa". Typický je také tzv. "Pythagorův hrníček". Obrazek

V hornaté a stále zelené krajině se daří zemědělským produktům, z nichž nejvýznamnější je vinná réva – vyrábí se zde mnoho druhů vín a likérů, z nichž nejznámější je sladké muškátové víno Samos Nectar či suché víno Samina. Vína ze Samosu jsou používána jako mešní vína ve Vatikánu. Již tisíce let jsou také považováno za nektar olympských bohů.